Tantsumaja: Kiiora

21.11.2017 19:00
Mooste

Pilet: 5 / 7 EUR

Kiiora sündis 2010. a hilissuvel, kui Matis ja Laurits Leima ning Evelin Ämarik hakkasid omavahelist koosmängu kindlamalt piiritlema. Põhjuseks sai Luhamaal toimunud pidu, kus saime kutse oma muusikat teistega jagada. Nimi „Kiiora“ on pärit Anne Vabarna lauldud seto eeposest „Peko”. Loos andis selle võimsa tammenuia Pekole tema isa, et vajadusel relv kirstupõhjast haarata ja vaenlasele vastu astuda. Samuti pani kiiora rukki vohama, kui seda põllule näidata. Praegu nimetatakse selle nimega ülemsootska valitsussaua.

Lisaks palju kuuldud seto tantsulugudele otsime repertuaari kõikide rahvaste pärimusmuusikat. Meie kavas on muusikat Setomaalt ja Eestist, naaberrahvastelt, soome-ugri maailmast ning aina enam annab tooni autorilooming. Sellise multikultuurse panoraami eesmärk on näidata, et pole vahet, kas lugu on sündinud eile või sajandi eest, pärit enda peast või Uusvada külast, särtsakas pillimäng on alati ühtviisi kaasahaarav!

Oleme senise tegevuse jooksul andnud kontserte Setomaal ja Eestis, aga ka Venemaal, Luksemburgis, Prantsusmaal, Soomes. Ansambli debüütalbum “Püdsäjüräjidõ pido” ilmus 2012. aasta jõuludel. 2017. aastal liitus ansambliga Matise ja Evelini õpilane, seto kuninga karmoškamängija Margret Jürison.

Kooseisu kuuluvad:

Matis Leima – viiul, karmoška, pardsipill, laul
Margret Jürison – karmoška, laul
Laurits Leima – kitarr, laul

 

Tantsimine on üks iidne ja mõnus eneseväljendamise vorm. Tantsimine on mõtlemine, tähenduse loomine ja tunnetus. Tants on suhtlemine ja suhestumine ümbritseva keskkonna ja inimestega, nii tantsupartneri kui kogu tantsuringiga. Tantsumaja on peoformaat, kus on võimalus osa saada külapeo kaasakiskuvast meeleolust koos ärksate pillimeeste ja elava pärimusmuusikaga; ehedaks tantsimiseks, unustuseni keerlemiseks ja pidulistega kokkusaamiseks, sest külade tantsuõhtud teenisid lisaks inimeste kokkusaamise eesmärgile ka kogukonna kooshoidmise eesmärki. Oma võlu on ka pillimeeste ja tantsijate omavahelises suhtlemises ja selles, kes kelle järgi hoogu minema hakkab. Tantsumaja on koht, kus tuleb hoida silmad lahti, sest head tantsijad on kuskil seal ja just neilt saab väärtuslikke nippe õppida. Avatud on puhvet suupistete ja jookidega.

Sündmuste kalender

detsember 2018

 

 

 

 

 

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31