06.03.2023 Uudis

Algab registreerimine XV üleriigilisele võistumängimisele

Eesti Pärimusmuusika Keskus kuulutab välja registreerimise 21. aprillil Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimuvale üleriigilisele võistumängimisele.

Osa võtma on oodatud kõik muusika- ja huvikoolides ning eraõpetajate käe all õppivad poisid ja tüdrukud vanuses 7–19 eluaastat. Igas pillirühmas osalejalt oodatakse kahte eriilmelist vabalt valitud eesti pärimusmuusika pillilugu, millest üks pärineb esitaja kodukandist või -piirkonnast või on muud moodi mängijaga seotud. Esituse pikkus koos omapoolse lugusid tutvustava tekstiga on 5–7 minutit.

Esimene üleriigiline võistumängimine toimus Viljandi Pärimusmuusika Aidas 2009. aasta mais ning sellest ajast saati on võistumängimisi korraldatud igal aastal. Pärimusmuusika Aidal täitub märtsis 15 tegevusaastat ning seekordne võistumängimine on samuti viieteistkümnes.

“Esimesel võistumängimisel tunnustuse saanud noortest muusikutest tunneme tänapäeval juba väga mitmeid nimesid. Kaisa Kuslapuu sai hiljuti oma ansambliga Eesti muusikaauhindadel aasta autorialbumi tiitli, Paul Neitsov täidab kitarriga kontserdisaale ja telesaateid. Paul on väga hea näide kaasaegsest soolopillimehest, kes suudab esineda ka üksi,” rääkis Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa.

Selle konkursi keskmes ei ole aga kaasaegsete autorite muusika. “Võistumängimisele ootame eelkõige põlvkondade filtri läbinud pärimusmuusikat ehk soovitan esituseks valida lugusid, mida on Eestis juba aastakümneid mängitud või hoopiski arhiivist mõni pärl välja otsida. Hindame pärimusliku pilliloo või laulu funktsiooni ja stiili tundmist ning vastava tunnetusega esitamist, me ei oota võistumängimisel näiteks pop-muusika võtmes töötlusi,” lisas Noormaa.

Võistumängimine pakub noortele võimaluse mängida sellist vanemat pärimusmuusikat, mille traditsioonilised esituse kohad, nagu näiteks kiigeplatsid ja külapeod, on juba hääbunud. Osalejatel soovitatakse repertuaari valimisel mõelda loo või laulu algfunktsiooni peale, et näiteks tantsule kutsuva loo algmaterjaliks ei satuks hällilauluviis. Sobiva loo võib leida ka Eesti Pärimsumuusika Keskuse pärimusmuusika noodikogust: https://www.folk.ee/opi/noodikogu/

Mängijad jagunevad pillirühmadesse, milleks on kandled, lõõtsalised, poogenpillid, pärimusmuusika puhkpillid, näppepillid ning avatud klass, kuhu kuuluvad kõik ülejäänud pillid. Lisaks pillimängijatele oodatakse võistumängimisele ka lauljaid, kelle repertuaaris kõlab regilaul ja uuem rahvalaul. Avatud on ka juba tavaks saanud eraldi rühm pärimuslikule omaloomingule, milles on võimalik osaleda kõikide pillide või lauluga. Selles rühmas tuleb esitada kaks pala, mis on osaleja enda loodud.

2009. aastal “avatud klassis” vanema vanuserühma parimaks pillimeheks tunnistaud Paul Neitsov meenutab, et tänu võistumängimisest osavõtmisele läks tal esinemishirm väiksemaks. Toona esitatud lugudest mängib ta Sangaste kihelkonnast pärit “Vanaemamängu” aeg-ajalt kontsertidel praegugi. “Verinoorele pillitinistajale oli võistumängimisel saadud kogemus ja tunnustus suur julgusesüst edaspidiseks. Tekkis arusaamine, et võib küll pilli edasi harjutada. Aasta pärast oli mul Ando Kivibergi palvel juba esimene teleesinemine Terevisioonis. See oli hirmus tunne, aga kuskilt pidi pihta hakkama ja olen selle eest väga tänulik,” jagas oma mälestusi Neitsov.

Žürii, mille koosseisus on Aime Reier, Merike Paberits, Jaanus Põlder, Eeva Talsi, Henrik Hinrikus, Andres Teppo ja Krista Taim, on palutud hindama mängijate traditsioonitundmist, individuaalset lähenemist ning meisterlikkust. Selle põhjal valitakse välja iga pilli- ja mängurühma ja vanusegrupi parimad ning Grand Prix võitja, kes saab Eesti Kultuurkapitali stipendiumi 500€ ning võimaluse esineda XXX Viljandi pärimusmuusika festivali avakontserdil.

Võistumängimisele registreerimine lõpeb 7. aprillil.

Registreerimise ja tingimuste kohta leiab lisainfot Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehelt:
https://www.folk.ee/sundmused/event/12-kontsert/2589-xv-ueleriigiline-voistumaengimine

Foto: 2022. aasta üleriigilise võistumängimise võitja Uku Zolgo (foto: Kärt Petser)

Loe lisaks

Aadress

Pärimusmuusika Ait
Tasuja pst 6, Viljandi, 71011

MTÜ EESTI PÄRIMUSMUUSIKA KESKUS 

Reg-nr: 80116582
KMKR: EE100623277
Ak SEB: EE691010220008039018

Üldinfo

Pärimusmuusika Ait
Avatud T-L 12.00-19.00 ja sündmuste ajal

Piletikassa, administratsioon
+372 434 2070 (T-L 12.00-19.00)

Eesti Pärimusmuusika Keskuse büroo
folk@folk.ee
+372 434 2050 (E–R 9.00–17.30)

Ruumide rent
+372 5552 2683 (E-R 09.00-17.30)

Aida kohvik

Pärimusmuusika Aida III korrus ja terrass

Avatud T-L 12.00-19.00

info@aidakohvik.ee
+372 434 2066
+372 507 1452

Kiirviited

Viljandi pärimusmuusika festival
Aida kohvik

Oleme osa Tartu 2024 külalislahkuse võrgustikust

Müügitingimused Privaatsustingimused

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

${i18n('all_tags')}

2024

Ait

Alika

Andre Maaker

Anna-Liisa Sääsk

Arhiiv

August Pulst

August Pulsti stipendium

Cätlin Mängi

curly strings

Deniel Perer

Digitaalsed õppematerjalid

Eesti ETNO

Eesti Kandleliit

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Eesti Rahvakultuuri Keskus

EHALE

emakeelepäev

ETHNO

Ethno Estonia

ETNO

ETNOKULP

etnolaager

Eva Eensaar

florence adooni

folk

folkrokk

Franziska Fleischanderl

gabba

GANGAR

haridus

Heino Tartes

ideevoor

Jaagu lava

Jaak Johanson

Jazzpesulad

Kadri Suits

Kandlefestival

Kertu-Liis Õnnis

Konkurss

koolikontsert

Krista Citra Joonas

Külapillimehi otsides

Kulno Malva

Laste ETNO

Lauluring

Lauri Õunapuu

Lauri Sommer

Leedu

Lõikuspidu

LÕÕM

Lõõtspill

Mari Jürjens

Mustrid ja jäljed

Noodikogu

Noor Pärimusbänd

noored

Norra

PÄMM

Pärimuslabor

pärimuslik mäng

Pärimusmuusika

Pärimusmuusika Ait

Pärimusmuusika Lõikuspidu

Peeter Volkonski

põhikool

Priit Pedajas

puuluup

Rahvapill

Regilaulu podcast

Roheline lava

Saulius Petreikis

Stipendium

Sünnipäev

Taaskasutus

Talve ETNO

Tantsumaja

Teabekogu

Tomás del Real

tradattack

Triuka

tunnuskujundus

Üleriigiline võistumängimine

Uudis

Vabatahtlikud

Väikekandlefestival

Vaiko Eplik

Viljandi folk

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi pärimusmuusika festival

Võistumängimine

WINTER ETHNO

zetod

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Sündmused

Teeme

Külasta

Õpi

Korralda

Uudised

Pood

Meist

Otsi

Õnnestus

Uudiskiri

Õnnestus

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Uudised

Uudised

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Sündmused

Teeme

Külasta

Õpi

Korralda

Uudised

Pood

Meist

Otsi

Õnnestus

Uudiskiri

Õnnestus

Eesti Pärimusmuusika Keskus