21.03.2023 Uudis

Eesti Pärimusmuusika Keskusel täitus miljon külastust

Eesti Pärimusmuusika Keskusele 15 aastat koduks olnud Viljandi Pärimusmuusika Ait tähistab 24. märtsil esimest miljonit ning ümmargust tähtpäeva sünnipäevapeoga.

Alates 2008. aasta kevadest, mil Eesti Pärimusmuusika Keskus asus tegutsema Aita, on organisatsiooni korraldatud sündmusi külastatud 65000-70000 korral aastas. EPMK on aegade jooksul Aidas korraldanud üle 500 kontserdi, 120 Tantsumaja ning 300 mudilaste ja titade laulu-, mängu- ning pereringi. Ekskursioone on tellinud ligi 14000 külastajat ning teabekogu on kasutatud sellest numbrist veidi rohkemgi. Täiskasvanutele mõeldud koolitusi ja kursusi on toimunud 450, noortelaagreid ja kursusi üle tuhande.

Pärimusmuusika Ait on 15 aasta jooksul oma ruume pakkunud ligi 2700 rendisündmusele ning koos EPMK korraldatud üritustega on Aida külastusi kogunenud ümmarguselt 324000 – see on umbes kahekümnekordne Viljandi elanike arv.

Aida pood on müünud keskmiselt üle 1000 pärimusmuusika heliplaadi aastas. Trükiväljaandeid, peamiselt õppematerjale, on müüdud 15 aasta jooksul ligi 7000, kuid pillide müügi arvestuses asub Aidas arvatavasti Eesti populaarseim rahvapillide pood, kus on müüdud juba 1200 muusikainstrumenti.

EPMK juhataja Tarmo Noormaa peab tudengite algatatud ettevõtmisest sündinud miljoni külastuseni jõudnud organisatsiooni käekäiku terve maailma mastaabis imeks. „Selle idee arhitekt, kes siia tohutu energia pani, oli Ando Kiviberg. Üks kodanikualgatusest sündinud organisatsioon, mis on saavutanud staatuse, et ehitada oma maja, hakata kontsertprogrammi tegema ja inimesi koolitama ning mis kestab juba aastakümneid - ma arvan, et see on väga eriline asi, isegi maailma mõistes. See on ainulaadne! Mitte riigiasutus, vaid MTÜ, mis ajab inimestele kordaminevat asja, et meie muusikaline emakeel leviks – sellist missioonipõhist tegutsemist ei ole ma mujal kohanud,“ rääkis Noormaa.

MTÜ Eesti Pärimusmuusika Keskus on üleriigiliselt tegutsev valitsusväline pärimusmuusikaalast huviharidust toetav ja korraldav ning pärimusmuusika elavat esitust levitav avatud organisatsioon. 15 aasta jooksul on korraldatud laagreid, sündmusi ja konkursse, nende hulgas aprillis 15. korda toimuv Üleriigiline võistumängimine. Kolm korda on valitud Vabariigi Pillimeest ning ellu on kutsutud Regilaulu Podcast. Välja antakse pärimusmuusika auhinda Etnokulp ning kokku tullakse Lõikuspeol, kus saab näha aasta jooksul tekkinud põnevaid produktsioone ning etnolaagriliste kasvulava. Korraldatakse laagrit Eesti ETNO ning mõõtu võtma kutsutakse konkursile Noor Pärimusbänd.

Noorte sihtgrupp on EPMK tegevustes esikohal. „Välismaa külalised imestavad tihti, kuidas meil nii noor publik on ja nii noored tegijad laval. Esiteks - selle organisatsiooni lõid tudengid ning kohe hakati korraldama ka rahvapillilaagreid, kust on väga paljud muusikud läbi käinud. Järelkasvuga on tegeletud süstemaatiliselt. Praegu on meil loodud süsteem, millesse on kaasatud tited, lasteaialapsed ja koolisüsteem. Programmis on koolikontserdid, laagrid, inkubaatorprogrammid, võistumängimised, võimaluste andmine Viljandi pärimusmuusika festivalil jne – me loome noortele võimalusi, et nad tuleks pärimusmuusika juurde. Hoiame festivali ja kogu oma tegevuse nooruslikuna. See on võtmeküsimus,“ selgitas EPMK juhataja Tarmo Noormaa.

Lisaks Pärimusmuusika Aidas asuvale teabekogule täiendab ja loob EPMK ka digitaalseid õppematerjale ning korraldab koolitusi. Viimase mastaapsema tööna valmisid aasta algul koostöös TÜ Viljandi kultuuriakadeemiaga õppevideod, mis on kasutatavad nii EPMK kodulehel www.folk.ee kui keskkonnas Opiq. Eesti Pärimusmuusika Keskuse õppevideod ehk Pärimusmuusika e-õpik sisaldab 86 videot. Sama projektiga sai 29 õppevideot juurde ka pärimusmuusika noodikogu ning sealt leiab ka 74-le loole salvestatud saatepartiid. Kokku sai koostöö raames üldhariduskoolide õpetajatele ning huvilistele kasutatavaks ligi 200 uut kasulikku õppeühikut.

Sünnipäevapeol, 24. märtsil saab Viljandi Pärimusmuusika Aidas osaleda kontsertkohtumisel Ando Kivibergiga, käia ekskursioonil endiste Aida töötajatega, tantsida spetsiaalselt peo jaoks kokku pandud ansambliga Vanameistrite Tantsupunt, kuhu kuuluvad Margus Põldsepp (Untsakad), Ike Volkov (Kukerpillid), Celia Roose (Sannalise’), Villu Talsi (Curly Strings), Juhan Suits (Svjata Vatra), Kulno Malva (Riffarrica) ja Tõnu Tubli (Trad.Attack!), ning nautida teisi üle terve maja toimuvaid etteasteid.

Organisatsiooni ajalugu:

1993. aasta 15. mail asutatakse Viljandis Noorte Moosekantide Selts ja toimub PÄRIMUSA - esimene pärimusmuusikale pühendatud päev Viljandi lauluväljakul. Osa võtab 200 külastajat ning sellest saab kõik alguse.

2000. aasta jaanuaris asutatakse MTÜ Viljandi Pärimusmuusika Festival. Asutajateks on Viljandi Linnavalitsus, Viljandimaa Omavalitsuste Liit, Viljandi Kultuurikolledži Arengufond ja seitse TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvamuusika õppetooliga seotud isikut.

2004. aasta 27. detsembril nimetatakse MTÜ Viljandi Pärimusmuusika Festival ümber Eesti Pärimusmuusika Keskuseks.

2008. aasta 28. märtsil avatakse Viljandi lossimägedes EPMK uus kodu - Pärimusmuusika Ait. Majas hakkab toimuma aastaringne kontserttegevus, sealsamas alustavad tegevust koolituskeskus ning pärimusmuusika teabekogu.

Loe lisaks

Aadress

Pärimusmuusika Ait
Tasuja pst 6, Viljandi, 71011

MTÜ EESTI PÄRIMUSMUUSIKA KESKUS 

Reg-nr: 80116582
KMKR: EE100623277
Ak SEB: EE691010220008039018

Üldinfo

Pärimusmuusika Ait
Avatud T-L 12.00-19.00 ja sündmuste ajal

Piletikassa, administratsioon
+372 434 2070 (T-L 12.00-19.00)

Eesti Pärimusmuusika Keskuse büroo
folk@folk.ee
+372 434 2050 (E–R 9.00–17.00)

Ruumide rent
+372 5552 2683 (E-R 09.00-17.30)

Aida kohvik

Pärimusmuusika Aida III korrus ja terrass

Avatud T-L 12.00-19.00

info@aidakohvik.ee
+372 434 2066
+372 507 1452

Kiirviited

Viljandi pärimusmuusika festival
Aida kohvik

Oleme osa Tartu 2024 külalislahkuse võrgustikust

Müügitingimused Privaatsustingimused

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

${i18n('all_tags')}

2024

Ait

Alika

Andre Maaker

Anna-Liisa Sääsk

Arhiiv

August Pulst

August Pulsti stipendium

Cätlin Mängi

curly strings

Deniel Perer

Digitaalsed õppematerjalid

Eesti ETNO

Eesti Kandleliit

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Eesti Rahvakultuuri Keskus

EHALE

emakeelepäev

ETHNO

Ethno Estonia

ETNO

ETNOKULP

etnolaager

Eva Eensaar

florence adooni

folk

folkrokk

Franziska Fleischanderl

gabba

GANGAR

haridus

Heino Tartes

ideevoor

Jaagu lava

Jaak Johanson

Jazzpesulad

Kadri Suits

Kandlefestival

Kertu-Liis Õnnis

Konkurss

koolikontsert

Krista Citra Joonas

Külapillimehi otsides

Kulno Malva

Laste ETNO

Lauluring

Lauri Õunapuu

Lauri Sommer

Leedu

Leelo Tungal

Lõikuspidu

LÕÕM

Lõõtspill

Maarja Kangro

Mari Jürjens

Mustrid ja jäljed

Noodikogu

Noor Pärimusbänd

noored

Norra

PÄMM

Pärimuslabor

pärimuslik mäng

Pärimusmuusika

Pärimusmuusika Ait

Pärimusmuusika Lõikuspidu

Peeter Volkonski

Podcast

põhikool

Priit Pedajas

puuluup

Raadio

Rahvapill

Regilaul

Regilaulu podcast

Roheline lava

Saulius Petreikis

Stipendium

Sünnipäev

Taaskasutus

Talve ETNO

Tantsumaja

Teabekogu

Tomás del Real

tradattack

Triuka

tunnuskujundus

Üleriigiline võistumängimine

Uudis

Vabariigi Pillimees

Vabatahtlikud

Väikekandlefestival

Vaiko Eplik

Viljandi folk

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi pärimusmuusika festival

Võistumängimine

WINTER ETHNO

zetod

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Etnokulp 2024

Sündmused

Teeme

Külasta

Eesti Pärimusmuusika Keskuse õppekorralduse alused

Õpi

Korralda

Uudised

Pood

Meist

Otsi

Õnnestus

Uudiskiri

Õnnestus

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Halda Aasta album

Halda Aasta artist

Halda Aasta debüütalbum

Halda Aasta ehe pärimusmuuika

Halda Aasta lugu

Halda Aasta muusik

Halda Aasta uusfolk artist

Uudised

Uudised

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Etnokulp 2024

Sündmused

Teeme

Külasta

Eesti Pärimusmuusika Keskuse õppekorralduse alused

Õpi

Korralda

Uudised

Pood

Meist

Otsi

Õnnestus

Uudiskiri

Õnnestus

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Halda Aasta album

Halda Aasta artist

Halda Aasta debüütalbum

Halda Aasta ehe pärimusmuuika

Halda Aasta lugu

Halda Aasta muusik

Halda Aasta uusfolk artist