5. mail toimunud lõppkontserdil kuulutati seitsmendat korda välja konkursi Noor Pärimusbänd võitjad. Viljandi Pärimusmuusika Aidas kõlanud kaheksa noortebändi hulgast valis žürii noorema vanusegrupi võitjaks Raplamaalt, Tallinnast ja Põlvamaalt pärit noortest moodustunud trio Triuka, vanema vanuseklassi võitjaks aga G. Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis kohtunud keelpillikvarteti Lõõm. Publiku lemmikuks valiti erinevatest Eestimaa nurkadest kokku tulnud ning Laste ETNO ringreisil hoo sisse saanud Päriffect.
Võitjatele pani rahalised peapreemiad välja Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital. Noorema vanusegrupi võitja sai preemiaks 500 € ning vanema klassi võitja 1000 €. Mõlema grupi võitjaid ootab ka esinemine Viljandi pärimusmuusika festivalil 2023. a. juuli lõpus.
Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa sõnul sai publik ja osalejad laval näha eesti pärimusmuusika tulevikku: “Kaheksa noort bändi said võimaluse osaleda inkubaatoris, mis andis neile mentori, arengusuuna ja -ideid, et tulevikus veelgi paremini esineda ja muusikat luua ning olla ise eeskujuks.”
Žürii esimees Meelika Hainsoo viis rahva aga ajas 30 aastat tagasi, tuues välja võrdluse tolleaegsetest võimalustest. “Mul oli noorena Põlvas kaks valikut - kas mängida klassikalise muusika orkestris või teha poistega doom-metal bändi. Ma valisin selle teise. Mul ei olnud valikut, et mängida oma sõpradega koos pärimusmuusikat. Tänapäeval on see olemas ja ma pean ütlema, et tänane oli meie kõigi jaoks väga helge päev! Näha nooruse energiat, mis ammutab oma jõudu meie oma juurikast - see on võimas. Ja uskuge mind - kõik see, mida te juurte kaudu endale ellu kaasa võtate - see teeb teid eriliseks, ainulaadseks ja tugevaks,” pöördus Hainsoo kõikide osalejate poole.
Noorema vanusegrupi võitja puhul tõi žürii esimees välja, et Triuka esitus oli küps, energiline, äge, virtuoosne ja samal ajal väga hästi oma juuri tajuv. Vanema grupi tugevustena kiitis žürii tantsulisust, maailma avardavaid ning üllatusi täis põnevaid seadeid. Žüriisse kuulusid lisaks esimees Meelika Hainsoole Tanel Sakrits, Matis Leima, Sten Teppan ja Ivo Lille.
Noorte ansambleid juhendasid kolme kuu jooksul mentoritena Maarja Nuut, Mati Tubli, Jaan-Eerik Aardam ja Lee Taul.
Žürii eripreemiad:
Päriffect: Muheda karismaatilse koosmängu ja pärimuslikkuse eest;
Tsäuk: Tantsule kiskuva esituse eest;
Nova Lyre: Maagilise helipildi eest;
Triuka: Ägeda ja meisterliku esituse eest;
Lämmi Üü: Veenva ja eristuva terviku loomise eest;
Säge: Muusikalise materjali mitmekülgse kasutamise eest;
EHALE: Dünaamilise mängu ja julge vokaali kasutamise eest;
Lõõm: Värske helikeele ja võluva mängu eest.
Partnerite eripreemiad:
Viru Folgi eripreemia nooremas kategoorias, esinemine Viru Folgil: Nova Lyre
Viru Folgi eripreemia vanemas kategoorias, esinemine Viru Folgil: Lämmi Üü
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia stuudioauhind, singli salvestus: Päriffect
Music Estonia eripreemia, 2h konsultatsiooni: Säge
Treski muusika- ja inspiratsioonifestivali eripreemia, festivalipassid: Lõõm
Viljandi pärimusmuusika festivali eripreemia, noortepassid: Tsäuk
Tallinn Music Weeki eripreemia, passid: Triuka
Emajõe Lodjaseltsi eripreemia, lodjasõit: EHALE
Zonta Viljandi klubi eripreemia tervikliku ja pärimusliku, südamesse mineva lahenduse eest: Lämmi Üü; suitsusaunas karastatud hääle eest: Leele Jürjen ansamblist Nova Lyre.
Fotod: Kerttu Kruusla / Eesti Pärimsumuusika Keskus
Pärimusmuusika Ait
Tasuja pst 6, Viljandi, 71011
MTÜ EESTI PÄRIMUSMUUSIKA KESKUS
Reg-nr: 80116582
KMKR: EE100623277
Ak SEB: EE691010220008039018
Pärimusmuusika Ait
Avatud T-L 12.00-19.00 ja sündmuste ajal
Eesti Pärimusmuusika Keskuse büroo
folk@folk.ee
+372 434 2050 (E–R 9.00–17.00)
Ruumide rent
+372 5552 2683 (E-R 09.00-17.30)
Pärimusmuusika Aida III korrus ja terrass
Avatud T-L 12.00-19.00
info@aidakohvik.ee
+372 434 2066
+372 507 1452
Viljandi pärimusmuusika festival
Aida kohvik
Oleme osa Tartu 2024 külalislahkuse võrgustikust
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.