15.05.2024 Viljandi pärimusmuusika festival folk

Viljandi pärimusmuusika festival avalikustas põhiprogrammi esinejad ja laiendas melu vanalinna südamesse

Tänasest on Viljandi pärimusmuusika festivali põhiprogramm päevade kaupa nähtav ning tutvustatakse mõningaid muutusi lavade asukohtades. Põhiprogrammis astub publiku ette ligi poolsada artisti, kellest kümme on välismaised ja neli Eesti ning piiritaguste külaliste koostöö vili.

“Kui vaadata selle aasta artistide nimekirja, siis ma ütleks nii, et eelmise aasta festivalile kindlasti alla ei jää - esinejate geograafia on isegi laiem. Mul on isiklikult hea meel, et meil õnnestub Šotimaalt kohale tuua RURA ja päris ehtne bluegrassi bänd Nashville'ist – Midnight Ride. Väga maitsekaid üllatusi ja meeldivaid kogemusi tuleb veel nii Ghanast kui mujalt,” märkis festivali pealik Ando Kiviberg.

Festival läheb hooga käima juba neljapäeva pärastlõunal. UKU Keskuse eest stardib rongkäik Kaevumäele kell 12.30 ja avatseremoonia saab lossimägedes hääled sisse kell 13.00. Kohe festivali avapäeval astuvad lavale programmikoostajaile enim väljakutseid esitanud välismaised külalised Canzoniere Grecanico Salentino Lõuna-Itaaliast, RURA Šotimaalt ja Midnight Ride USA-st. Päeva hilisema osa programmi värvikülluse eest hoolitseb kodumaine Angus ning folgilistel on võimalus valida kahe tänavuse pärli – Gabba (Norra/Saami) ja Florence Adooni (Ghana) vahel. Neljapäevale paneb laululaval piraka punkti Puuluubi etteaste, mille võtab üle kõige esimeselgi festivalil üles astunud Justament. Eelmisel aastal järele proovitud ja katse edukalt läbinud Viljandi laululavast saabki sel aastal festivali pealava, kus kantakse ette kõige suurema kõlajõuga ja nõudlikumad produktsioonid.

Reedene päev toob lisaks mõningatele korduskontsertidele valikusse juurde Maqamat Ensemble & Nissim Lugasi Iisraelist ning taas on pärast väikest vahet Viljandi pärimusmuusika festivali laval Curly Strings. Hilisõhtuse atmosfääri eest hoolitseb Trad.Attack! ning pärast keskööd on võimalik lasta meeli ergutada heli ja videopildi sümbioosi võimsal võluril OMIRI (Portugal) või lubada end öösse kanda Lõõtsavägilastel

Laupäeva põhiprogrammi alustab Laulu- ja tantsupeo juurde kuuluva rahvamuusikapeo loomingulise meeskonna eriprojekt Rahvamuusikapidu 2025. Õhtusesse vööndisse jääb aga veel mitu spetsiaalselt Viljandi pärimusmuusika festivali jaoks loodud etteastet. Pärimusliku taustaga erikavaga üllatab sel aastal publikut Singer Vinger ning koos Duo Ruuduga tuleb külalisena lavale EiK. Kaevumäel saab nautida Rootsi virtuoose ansamblist Symbio ning Laululaval paiskab oma energia publikusse Kumbia Boruka Mehhikost. Teisel pool keskööd haaravad külastajad endasse aga Untsakad.

Pühapäeva keskööni kestev programm ei jää eelmistele päevadele alla ning lisaks võimalusele kuulata neid artiste, keda võib-olla eelmistel päevadel ei õnnestunud näha, toob pühapäeva õhtu samuti lavale põnevaid eriproduktsioone. Õhtu naelteks on laululaval mürgeldavate Zetode järel Teise Kirsimäe laval ette kantav üllatusterikas erikava “Ando ja sõbrad 55”. Festivali finaaliks saab aga mullusel Pärimusmuusika Lõikuspeol soojalt ja häälekalt vastu võetud projekt "Laula mu (rahva)laulu", kus lavale tulevad popi, jazzi ja metali areenilt tuntud artistid, kes esitavad laule pärimusmuusika repertuaarist ning nende pärimusmuusikutest lavapartnerid omakorda laule pop-, jazz- ja metalmuusika repertuaarist. 

Kuna tänavuse festivali pealavaks muutub Viljandi laululava, siis nihkub festivali passiala piir Vabaduse platsini ning mullusel juubeliaastal linnarahvale kingitud tasuta pärimeetri asemel liigub sel aastal tasuta ala koos Rohelise lava, toidu ja mõnusa õhkkonnaga Lossi tänavale.

“Eelmise aasta katsetuste tulemusena laieneme nüüd päris oluliselt Viljandi vanalinna suunas. Uue ala ühes otsas on muuseumi esine Laidoneri plats, kuhu viime Rohelise lava. Mööda Lossi tänavat lossimägede suunas minnes tulevad toidukohad ja see ala jääb jalakäijatele, keerates Kondase keskuse juurest Pikale tänavale, kuni Villa Mariani välja. Võrreldes varasemate aastatega lisandub see ala linnarahvale ja kõigile külastajatele juurde,” rääkis Kiviberg. Lossi tänava toidualalt pääseb ka möödunud aastal Õlleõue nime kandnud külapillimeeste lavale, mis on sel aastal saanud sisult sobivama nime - Sõprade Hoov. Rohelise lava ja Sõprade Hoovi kontserdid on tasuta. Uue asukoha saab aga kolmandat aastat festivali programmi kuuluv Jaak Johansoni lava. “Eelmisel aastal katsetasime ära ka baptisti kiriku. See saal mahutab rohkem ja on väga hea akustikaga ning sel aastal viimegi Jaak Johansoni lava sinna,” lausus Kiviberg.

XXXI Viljandi pärimusmuusika festival toimub 25.–28. juulini 2024 ning tänavusuvise festivali teema on “Mustrid ja jäljed”.

Loe lisaks

Aadress

Pärimusmuusika Ait
Tasuja pst 6, Viljandi, 71011

MTÜ EESTI PÄRIMUSMUUSIKA KESKUS 

Reg-nr: 80116582
KMKR: EE100623277
Ak SEB: EE691010220008039018

Üldinfo

Pärimusmuusika Ait
Avatud T-L 12.00-19.00 ja sündmuste ajal

Piletikassa, administratsioon
+372 434 2070 (T-L 12.00-19.00)

Eesti Pärimusmuusika Keskuse büroo
folk@folk.ee
+372 434 2050 (E–R 9.00–17.30)

Ruumide rent
+372 5552 2683 (E-R 09.00-17.30)

Aida kohvik

Pärimusmuusika Aida III korrus ja terrass

Avatud T-L 12.00-19.00

info@aidakohvik.ee
+372 434 2066
+372 507 1452

Kiirviited

Viljandi pärimusmuusika festival
Aida kohvik

Oleme osa Tartu 2024 külalislahkuse võrgustikust

Müügitingimused Privaatsustingimused

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

${i18n('all_tags')}

2024

Ait

Alika

Andre Maaker

Anna-Liisa Sääsk

Arhiiv

August Pulst

August Pulsti stipendium

Cätlin Mängi

curly strings

Deniel Perer

Digitaalsed õppematerjalid

Eesti ETNO

Eesti Kandleliit

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Eesti Rahvakultuuri Keskus

EHALE

emakeelepäev

ETHNO

Ethno Estonia

ETNO

ETNOKULP

etnolaager

florence adooni

folk

folkrokk

Franziska Fleischanderl

gabba

GANGAR

haridus

Heino Tartes

ideevoor

Jazzpesulad

Kadri Suits

Kandlefestival

Kertu-Liis Õnnis

Konkurss

koolikontsert

Külapillimehi otsides

Laste ETNO

Lauluring

Lauri Õunapuu

Leedu

Lõikuspidu

LÕÕM

Lõõtspill

Mustrid ja jäljed

Noodikogu

Noor Pärimusbänd

noored

Norra

PÄMM

Pärimuslabor

pärimuslik mäng

Pärimusmuusika

Pärimusmuusika Ait

Pärimusmuusika Lõikuspidu

Peeter Volkonski

põhikool

puuluup

Rahvapill

Regilaulu podcast

Roheline lava

Saulius Petreikis

Stipendium

Sünnipäev

Taaskasutus

Talve ETNO

Tantsumaja

Teabekogu

tradattack

Triuka

tunnuskujundus

Üleriigiline võistumängimine

Uudis

Vabatahtlikud

Väikekandlefestival

Viljandi folk

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi pärimusmuusika festival

Võistumängimine

WINTER ETHNO

zetod

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Sündmused

Teeme

Külasta

Õpi

Korralda

Uudised

Pood

Meist

Otsi

Õnnestus

Uudiskiri

Õnnestus

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Uudised

Uudised

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Sündmused

Teeme

Külasta

Õpi

Korralda

Uudised

Pood

Meist

Otsi

Õnnestus

Uudiskiri

Õnnestus

Eesti Pärimusmuusika Keskus