Hoiame pärimusmuusika elavat traditsiooni ja meie rahvuslikku ning paikkondlikku identiteeti laval, hariduses ja igapäevaelus
MTÜ Eesti Pärimusmuusika Keskus on üleriigiliselt tegutsev valitsusväline pärimusmuusikaalast huviharidust toetav ja korraldav ning pärimusmuusika elavat esitust levitav avatud ning uuendusmeelne organisatsioon.
Eesti Pärimusmuusika Keskus on partneriks Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiale, Eesti Rahvaluule Arhiivile, Eesti Rahvakultuuri Keskusele ning teabekeskuseks Eestis tegutsevatele muusikakoolidele, kodanikeühendustele, pärimusmuusika-ansamblitele, folkloorirühmadele, üksikpillimeestele ja pärimusmuusika harrastajatele.
Alates 2008. aasta kevadest tegutseb Eesti Pärimusmuusika Keskus Viljandi lossimägedes asuvas kaunis Pärimusmuusika Aidas, kus toimub aastaringne kontserttegevus. Keskuses tegutseb koolituskeskus ja asub pärimusmuusika teabekogu.
- Seisame selle eest, et pärimusmuusika kestaks põlvest põlve.
- Meie jaoks on tähtis, et rõõm pillimängust oleks igaüheõigus.
- Soovime, et erinevate põlvkondade huvi pärimusmuusika vastu looks uusi ja inspireerivaid kohtumisi kontsertidel, pidudel, kogukonnas ja digiruumis.
- Üheks olulisemaks lüliks on seejuures läbimõeldud ja järjepidev koostöö haridusasutuste ning kogukondadega.
Usume, et pärimusmuusika ulatub kodustest piiridest kaugemale nii elavas esituses kui ka digikultuuri osana, kaotamata seejuures oma ehedat ning traditsioonidele tuginevat olemust.
Kõik algas 1993. aastal Viljandis
1993. aasta 15. mail asutatakse Viljandis Noorte Moosekantide Selts ja toimub PÄRIMUSA, esimene pärimusmuusikale pühendatud päev Viljandi lauluväljakul. Osa võtab 200 külastajat ning sellest saab kõik alguse.
Lossimägedes on Pärimusmuusika Ait
2008. aasta 28. märtsil avatakse Viljandi lossimägedes Eesti Pärimusmuusika Keskuse uus kodu - Viljandi Pärimusmuusika Ait. Majas hakkab toimuma aastaringne kontserttegevus, sealsamas alustavad tegevust vabahariduskool August Pulsti õpistu ning Pärimusmuusika teabekogu.
Miljon külastust
Eesti Pärimusmuusika Keskus on korraldanud Aidas üle 500 kontserdi, 120 Tantsumaja ning 300 mudilaste ja titade laulu-, mängu- ja pereringi. Ligikaudu 14 000 külastajat on tellinud ekskursioone ja teabekogu kasutajate arv on sellest numbrist isegi suurem. Täiskasvanutele on toimunud 450 koolitust ja kursust ning noortele üle tuhande laagri ja kursuse.
Pärimusmuusika varamu
Pärimusmuusika Aidas tegutseb Eesti Pärimusmuusika teabekogu, kus asub pärimusmuusika heliarhiiv ning raamatu- ja pillikogu.
Aja jooksul on füüsilisele varamule lisandunud ka virtuaalne keskkond koos noodikogu ja digitaalsete õppematerjalidega.
ETNO laagrid ei rauge
Eesti ETNO on rahvusvaheline muusikalaager, mida korraldatakse Eestis aastast 1997. Laagris osaleb iga aasta üle 60 osalise üle maailma.
Laagris omandatakse kuulmise teel üksteise pealt erinevatest maadest pärit muusikapalu. Idee on anda laagris osalevatele noortele muusikutele tükike teistest kultuuridest ning võimalus luua tulevikuks kasulik võrgustik üle maailma.
Merike Paberits: „Etnolaager on turvaline paik, kus on võimalik jagada oma kultuuri, oma tundeid ja olemust, oma muusikat. Kõike saadab koostegemine“ (Sirp, 2022).
30 aastat Viljandi pärimusmuusika festivali
Iga aasta juulis Viljandi lossimägedes peetav pärimusmuusika festival on ühe erilise, 1990. aastate algul levima hakanud mõtteviisi tugevaim väljendus. See mõtteviis väärtustab tavasid, pärimust ja paikkondlikku identiteeti, püüdes aastasadade ja -tuhandete vältel kogunenud vaimseid väärtusi kohandada kaasaegse elukorraldusega – ikka selleks, et traditsioonid elaksid ja seeläbi tugevneks meie rahvuslik eripära ja muusikaline emakeel.