XVI üleriigiline võistumängimine
XVI üleriigiline võistumängimine toimub 19. aprillil 2024 Viljandi Pärimusmuusika Aidas.
Üleriigilisele võistumängimisele on oodatud kõik muusika- ja huvikoolides ning eraõpetajate käe all pärimusmuusikat harrastavad noored muusikud vanuses 7–19 eluaastat.
Võistumängijatel palutakse ette valmistada kaks eriilmelist eesti pärimusmuusika* pillilugu, millest üks pärineb esitaja kodukandist või on mängijaga muud moodi isiklikult seotud.
Avatud on ka eraldi rühm pärimuslikule omaloomingule! Selles rühmas tuleb esitada kaks pala või laulu, mis on osaleja enda loodud. Laulu puhul võib kasutada rahvaluule teksti.
Osaleda võib mitmes pillirühmas, näiteks viiul ja lõõts või kannel ja pärimuslik omalooming. Osaledes mitmes rühmas, tuleb vastavalt reeglitele esitada mõlemas rühmas kaks pala või laulu.
NB! Esmakordselt kutsume osalejaid ka lisapäevale, millega soovime võistumängijatele ja juhendajatele pakkuda võimalust pärast konkurssi põnevates õpitubades kaasa lüüa. 20. aprilli koosviibimimine jätkab võistumängimise vaimus kogukonna liikmete lähendamist, tugevdades pärimusmuusika õpetajate võrgustikku ja rikastades osalejate muusikaõpinguid. Lisapäevaga seotud toitlustuskulude katteks palume omaosalusena tasuda 30 eurot osaleja kohta.
Registreerimine on lõppenud.
*Pärimusmuusika on esivanematelt päritud pillilood ja laulud, mis saadud otse traditsiooni kandjatelt või arhiivist ning mis on ette kantud arvestades traditsioonilist esteetikat ja esitusviisi.
Mängurühmad
- I: 1–2 aastat pilli või laulu õppinud/mänginud noored
- II: 3–4 aastat pilli või laulu õppinud/mänginud noored
- III: 5–7 aastat pilli või laulu õppinud/mänginud noored
- IV: 8 ja rohkem aastat pilli või laulu õppinud/mänginud noored
Mängurühma märkides tuleb arvestada, kui palju aastaid on muusikaga kokku tegeletud. Näiteks, kui osaleja on muusikaõpingutega tegelenud juba 4 aastat, kuid võistumängimisele valitud pillil õppinud vaid 1 aasta, siis osaleb ta ikkagi II mängurühmas.
NB! Korraldajatel on õigus osalejaid rühmades ümber paigutada, kui tekivad vastuolud mänguaastate ja vanuse vahel ning kui ühte mängu- või pillirühma on registreerunud ainult 1 osaleja.
Pillirühmad
- Laul
- Kandled (väikekannel, rahvakannel, külakannel, päkarauakannel, kromaatiline kannel)
- Lõõtspillid (lõõts, karmoška)
- Poogenpillid (viiul, hiiu kannel)
- Pärimusmuusika puhkpillid (torupill, sarv, vile, parmupill)
- Näppepillid (mandoliin, kitarr)
- Avatud klass (kõik muud pillid, nt flööt, plokkflööt, saksofon, akordion, tšello, ukulele)
- Pärimuslik omalooming (kõik pillid ja laul)
Hindamine ja auhinnad
Asjatundjatest ja professionaalsetest muusikutest koosnev 8-liikmeline žürii hindab mängija traditsioonitundmist, individuaalset lähenemist ning meisterlikkust (tehniline pilli valdamine ja lavaline olek).
Kõik pilligruppide parimad ja nende juhendajad saavad Pärimusmuusika Lõikuspeo passi kahele. Eriauhindadena antakse välja üks Eesti ETNO 2024 stipendium, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia stuudiopäev ja lisaks palju muud põnevat!
Grand Prix’ võitja saab Eesti Kultuurkapitali stipendiumi suuruses 750 eurot ja võimaluse esineda Viljandi pärimusmuusika festivali avamisel.
Ajaplaan
19. aprill
10.30-12.20 Võistumängu I kontsert
13.00-14.15 Võistumängu II kontsert
14.25-16.00 Võistumängu III kontsert
17.30 Autasustamine
18.30 Jämm ja tantsuõhtu
Lisainformatsioon
Lee Taul
haridus- ja noortevaldkonna projektijuht
lee.taul@folk.ee
+372 5649 2412