Eesti ETNO - rahvusvaheline pärimusmuusika laager
ETNO on rahvusvaheline muusikalaager, kus osalejate endi poolt läbi viidud õpitubades omandatakse kuulmise teel erinevatest maadest pärit muusikapalu. Iga päev õpitakse 3-4 riigi esindajatelt üks lugu või laul, mida hiljem üheskoos seatakse ja kontsertidel ette kantakse. Idee on anda laagris osalevatele noortele muusikutele tükike teiste kultuuride muusikast ning võimalus luua tulevikuks kasulik võrgustik üle maailma. Kogu õpitubade süsteemi ja õppeprotsessi aitavad ellu viia laagri korraldajad, juhendajad ning vabatahtlikud.
Maailma kõige esimene ETNO toimus 1990. aasta suvel Rootsis Dalarnas. Kaks tollast rahvamuusika eriala tudengit, Krista Sildoja ja Tuulikki Bartosik, lähetati Viljandi pärimusmuusika festivali poolt 1997. aasta juuli alguses Rootsi Faluni ETHNO laagrisse. Festivali soovil ja värske laagrikogemuse tuules toimuski samal aastal 20.–24. juulini Viljandis esimene sellelaadne pärimusmuusika õppelaager Noorte Moosekantide Pillimängupäevad. Nüüdseks korraldatakse ETNO laagreid väga erinevates paikades üle maailma. Neid koordineerib Jeunesses Musicales International (JMI) organisatsioon, mille liige on ka Eesti ETNO.
Lisainformatsiooni ja küsimuste puhul kirjuta eestietno@gmail.com.
Tere tulemast XXVIII Eesti ETNO laagrisse!
Alates 20. veebruarist, saavad pillimängijad registreeruda Viljandi pärimusmuusika festivali eel toimuvasse Eesti ETNO laagrisse. XXVIII Eesti ETNO laager toimub Kõpu mõisahoones ja jätkub Viljandi pärimusmuusika festivalil, 16.–29. juulini 2024. Kaks nädalat kestev laager on mõeldud muusikutele vanuses 18–30 eluaastat ning osa võtma oodatakse kuni 60 osalejat.
Registreerimine lõppes 1. mail 2024.
Korraldajad
Kärt Tambet (laagri kunstiline juht)
Kärt on tõeline etno-hing, kelle suurimaks kireks on eri rahvaste muusikaliste traditsioonidega tutvumine ning selleläbi endale omase helikeele loomine. Just selletõttu omandas ta kõrghariduse Soomes Sibeliuse Akadeemias maailmamuusika erialal. Lisaks lavalaudadel musitseerimisele teeb Kärt ka aeg-ajal saateid Klassikaraadio sarjas “Fantaasia”, keerutab pidudel plaate, juhendab noori pärimusmuusika laagrites, annab maailmamuusika fookusega töötubasid ning aitab ka festivale korraldada. ETNOs on tema missiooniks hoida kätt laagri kunstilise poole pulsil.
Hanna-Reet Ruul (kommunikatsioonijuht)
Hanna-Reet on Võrumaalt pärit muusik. 2020. aastal alustas ta õpinguid Viljandi Kultuuriakadeemias pärimusmuusika laulu erialal. See tõi talle ka võimaluse minna vahetusaastale Iirimaale, Limericki, kus ta õppis maailmamuusikat ja Iiri laule. Lisaks õpingutele on ta tegutsenud koosseisudes nagu ÖÖT, Poogendajad, GJ & The Evocations ja Iiri-Eesti lauluvägi. ETNO-maailmaga ühines Hanna-Reet 2020. aasta Eesti ETNOs ning peale seda on ta käinud nii paljudes etnodes, kui võimalik - kas siis osaleja, vabatahtliku, juhendajana või korraldustiimis!
ETNOs tegeleb tema sotsiaalmeediaga ja jälgib, et üldine eluolu oleks sujuv ja hää!
Léon Allik (kuulaja, vaatleja, mängude ja sündmuste käivitaja)
Elukoht: Tallinn
Kandvaim elufilosoofia: Improvisatsioon
Põhiline instrument: Kitarr
Ma hoian silma peal, et kõigil oleks võimalus tunda ennast vabalt, loovalt ja rõõmsalt! Ethno laager on minu jaoks koht, kus:
- ma saan rännata maailma kireval muusikamaastikul
- ikka ja jälle taasavastada kui ilusad ja ägedad on inimesed
- mängida, joosta, naerda
- ja lebada päikse käes murul ning kuulata kuidas linnulaul kaugete pillihelidega ühte sulab
Margit Kuhi, etnolaagrite pealik
Margit Kuhi on lõpetanud Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika eriala ning õpetanud ja loonud peale seda Raplamaal pärimusmuusikute uut põlvkonda. Eesti ETNO laagrit on ta juhtinud aastast 2009 ning algne aukartus on asendunud kindluse ja jätkuva põnevusega, kuna suur rõõm on noortest andekatest muusikutest, kes igal aastal kokku tulevad ning üksteist inspireerides ETNO-maailma loovad.
Margit teeb alati kõik selleks, et ETNO oleks kõige ägedam laager!
magit.kuhi@folk.ee
+372 5568 7474
ETNO ringreisid
Suvisest etnolaagrist valitakse välja parimad kohalikud pillimängijat ning üheskoos minnakse mööda eestimaad sügisel tuuritama.
Reisi jooksul viiakse hommikuti koolides läbi kontsert-õpitube ning õhtuti antakse kontserte kõikidele huvilistele. Ringreisi finaaliks on esinemine Pärimusmuusika Lõikuspeol, Viljandis.
Etnolaagri ajalugu
Kaks tollast rahvamuusika eriala tudengit, Krista Sildoja ja Tuulikki Bartosik, lähetati Viljandi pärimusmuusika festivali poolt 1997 aasta juuli alguses Rootsi Faluni ETNO laagrisse. Festivali soovil ja värske laagrikogemuse tuules toimuski samal aastal 20.–24. juulini Viljandis esimene sellelaadne pärimusmuusika õppelaager Noorte Moosekantide Pillimängupäevad. Ühiselt esineti ka 1997. aasta Viljandi pärimusmuusika festivalil. Alates 2000. aastast nimetatakse laagrit nimega Eesti ETNO.