Regilaulu podcast
Armastatud tundmatu regilaul
Regilaulu podcast on taskuhääling, mille igasse episoodi on kätketud tükike meie esivanemate pärandust, sisaldades üht regilaulu ning mõlgutusi hinnatud eesti kultuuriloo mõtestajailt.
Selle taskuhäälingu saad endaga kaasa võtta autosõidule, hommikusele kõnnakule või pikale maanteesõidule. Võid kuulata ja õppida kasvõi kodus tassikest piparmünditeed tehes ehk rüübates mõnusat hommikukohvi. Ka õhtul sängi heites kulub alaliselt järelekuulatav annus pärimuskultuuri alati ära. Taskuhääling on sinuga kõikjal, vaid klahvivajutuse kaugusel.
Regilaul on ainulaadne lauldud poeesia vorm, sarnaseid algriimilisi värsse on lauldud pea kõikjal Läänemere kallastel, võimalik et juba 2000 aastat. Sellegipoolest on Eesti alade laul üsna unikaalne, erinedes oma esituses õige veidi meie põhjanaabrite runolaulust. Samuti on Eestis unikaalseid regilauluvorme, kagus ja edelas, läänes ja põhjas. Aeg on eesti regilaulud oma loomulikus esituses taas au sisse tuua, neid tundma õppida nii sisus kui vormis. Regilaul on eesti tüvitekst, nagu ütles kunagi Veljo Tormis. Need mõtted ja riimid, mis hääbusid Eestis tasapisi sadakond ja rohkem aastat tagasi, on siiani meie kõnekäändudes, ütlemistes ja maailmavaates, need mõjutavad meie kirjandust, ka seda, kuidas ja mida me millestki arvame
Vana rahvusliku ja rahvaliku kunsti alused on veel olemas rahva keeles ja meeles. Sellega on seotud paljugi tänaseni püsivatest väärtustest – rahva kultuuriväärikus, sisemine tasakaal, ühtekuuluvustunne loodusega, põlvkondade järjepidevuse tunnetamine ja palju muud, mis kipub praegu lagunema mitmesuguste globaalsete nähtuste (rahvusvaheline pinevus, tehniline progress, saastumine jne) tagajärjel (Tormis, 2017).
Regilaulu podcast on Sinuga, õppimaks meie armastatud ja tundmatut regilaulu.
Kujunduse aluseks võetud fotol on 91-aastane Tõstamaa laulik Liisu Orik ja kolm põlve järeltulijaid 1961. aastal.
Foto: Richard Hansen. Eesti Rahvaluule Arhiiv
Regilaulu podcasti taskuhäälingut toimetavad:
Eesti Pärimusmuusika Keskus, Tarmo Noormaa - idee autor, produtsent
Hobifolklorist Lauri Õunapuu - kunstiline juht
Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi vanemteadur Janika Oras - toimetaja ja konsultant
Magnus Kaus - helirežii, I hooaeg
Rainer Koik - helirežii, II-V hooaeg